Dünyanın renk otoritesi olan Pantone, her sezon trend olacak renkleri açıklayan bir firmadır. Renk konusunda standartları belirleyen kurumlardan biri olan Pantone Renk Enstitüsü her sezon yayınladığı Modanın Renk Trendleri Raporu ile gelecek sezonun favori renklerini sunar.  Her zaman yaptığı gibi bu sezonda 2020’nin kış renklerini açıkladı. Yazımızda bu sezon farklı renklerle karşımıza çıkan Pantone renk listesini sizinle paylaşacağız.

Hatırlarsanız geçen sezonun dikkat çekici rengi mercandı ve büyük bir ses getirmişti. Pantone’ye göre 2020’nin rengi mavi ve mavinin tonları oldu. Yeni sezon modellerine bakacak olursak markalar mavi rengini tasarladıkları ürünlerinde kullanmaya başladılar bile. Bu renk tonlarını Zara, Koton, H&M, Bershka, Pull and Bear gibi birçok markanın yeni sezon modellerinde görmek mümkün.

Pantone Renk Enstitüsü’nün yönetici müdürü Leatice Eiseman 2020’nin rengi için şöyle bir açıklama yaptı: “Geniş ve sonsuz akşam gökyüzünün sınırsız mavisini andıran Pantone 19-4052 Classic Blue, düşüncemizi genişletmek için bariz olanın ötesine bakmamızı teşvik edip, daha derinden düşünmemizi, bakış açımızı artırmamızı ve iletişim akışını açmamızı sağlıyor. Güven ve inanç gerektiren bir zamanda yaşıyoruz. Her zaman güvenebileceğimiz ve sağlam bir mavi renk olan Pantone 19-4052 Classic Blue ile ifade edilen şey de bu tür bir tutarlılık ve de güvendir.”

Mavi, renk paletinde önemli bir rol oynar, birçok insan için favori bir renk ve diğer birçok renkle iyi bir şekilde birleşen bir renktir. Mavi, sakinleşmek için yeterli sıcaklığa sahip ve hafif bir renktir. Sezonun en üst rengi olan Galaxy Blue, evreni anımsatan kraliyet gölgesidir derler. Mavi mükemmel bir ana renktir. Siyah, gri, ten rengi, koyu kırmızı, kahverengi vb. gibi renkleri herhangi bir mavi kıyafete entegre etmek kolaydır ve denim için de en uyumlusu olacaktır.

2020’nin seçilmiş rengi mavi dedik ama mavi dışında bu sezonun diğer renklerini de sizler için aşağıda sıralayacağız.

 

Koyu bordo (Biking Red)

Adı Biking Red (Pantone 19-1650) olan bu koyu bordo rengi, Merlot’u andırmakta fakat biraz daha soğuk bir tondadır. Kırmızı ve kahverenginin karışımı olan bir renk diyebiliriz. Siz de bu sofistike ve bir o kadar da çekici olan rengi kombinlerinizde kullanarak sezonun trendlerine uyum sağlayabilirsiniz.

 

Şeftali rengi (Peach Pink)


Peach Pink (Pantone 15-1530), soft fakat vereceği açıklık tonuyla kışa sıcaklık katacak olan bir diğer renktir. Crabapple rengine benzeyen şeftali rengi daha soğuk havasıyla diğer tonlardan ayrılarak kışa ve kıyafetlerinize farklılık katıyor.

 

Turuncu (Orange Tiger)

Yeni yıla adımlarımızı yavaş yavaş attığımız bu sıralar enerjik ve canlı hissediyorsanız, bu ton 2020 kışında sizin renginiz olacak. Orange Tiger (Pantone 16-1358) güneşin canlı rengini anımsatan canlı tonuyla, soğuk kış günlerinde enerjinize enerji katacak gibi duruyor. Özellikle palto, mont gibi dış giyim ürünlerinde ve çanta, ayakkabı, şal gibi aksesuarlarda tercih edebileceğiniz bu tonla renkli kişiliğinizi ve marjinal tarzınızı bu sezon rahatça ortaya koyabilirsiniz.

 

Yeşil (Eden)

Eden (Pantone 19-6050) yeşilin soğuk ama iddialı tonuyla 2020 kış sezonu için en uygun renklerden bir tanesidir. Özellikle kazak ve pantolonlarda sık sık kullanarak kombinlerinize farklı bir hava katabilirsiniz.

 

Biber kırmızısı (Chili Pepper)


Chili Pepper (Pantone 19-1557), biber kırmızısı rengi bu sezon moda olacak çarpıcı ve çekici renklerden sadece bir tanesi. İddialı ve cesur bir görünüm vadeden biber kırmızısı rengi stiliyle, tarzıyla dikkat çekmeyi sevenlerin rengi olacak gibi görünüyor. Bu sezon ünlü markalarda görmeye başladığımız bu canlı rengi siz de kazaklarınızda, eteklerinizde ve bluzlarınızda mutlaka denemelisiniz.

 

Kahverengi (Sugar Almond)

Bu renk, karamelin tatlı kahvesi ve hafif kırmızıya kaçan bir tondur. Bu nedenle bu sezon yoğun olarak temsil edilen kırmızılarla iyi bir uyum sağlar. Bu yumuşak kahverengi ton zümrüt veya zeytin yeşili tonları ile eşleştirilirse kombinlere zengin bir görüntü kazandıracaktır.