İnternetten alışveriş yapmak son yıllarda oldukça önemli bir noktaya geldi. Ancak internetten alışveriş yapmak bazen göründüğü kadar kolay olmayabiliyor. İnternetten yaptığınız alışverişlerde dolandırılmamak, ürün konusunda sorun yaşamamak için internet üzerinden güvenli alışveriş yapmanın hileleri bulunuyor. Hileleri öğrenmek için aşağı kaydırmaya devam edin.

online-shopping2-tile

1. Alışveriş yapacağınız internet sitesinin perakendecilerini Google’dan araştırarak yasal olduklarından emin olun.

Alışveriş yapmayı düşündüğünüz siteden daha önce hiç alışveriş yapmadıysanız internette siteyi ve firmayı araştırarak hiç kötü yorum var mı ya da gerçekten öyle bir online işletme var mı diye kontrol edin. Instagram’da gördüğünüz ve çeşitli ürünlerin satışını yapan hesaplardaki gönderilerin yorumlarına ve yorumları bırakan kişilerin hesaplarını inceleyin. Yorumların gerçek kişilerce bırakıldığına emin olun.

2. Alışveriş yapacağınız internet sitesinin güvenli olduğundan emin olun. 

Bir alışveriş sitesinin güvenli olduğunu anlamanız için; web sitesinin adresinin yanında asma kilit sembolü olmalı, sitenin adı https:// ile başlamalıdır ve asma kilit sembolüne tıkladığınızda firmanın sertifikasına erişebilmelisiniz. Böyle olmayan sitelere kredi kartı bilgilerinizi girmeyin, bu sitelerde her zaman kullandığınız şifrelerinizi kullanmayın. Mümkün olduğunca alışveriş de yapmayın.

online-shopping3-tile

3. Alışverişten önce firmanın size sağladığı hakları ve iade politikasını öğrenin.

Online alışveriş sitelerinin alt bölümünde bulunan linklerden sitenin müşterilerine sağladıkları hakları ve iade politikalarına ulaşabilirsiniz. Azami iade hakkınız kaç gün, iadeler ücretli mi vb. sorularınızın cevaplarını bu sayfalarda arayın.

4. Yazılımlarınızı ve virüs korumanızı güncel tutarak tehlikelerden kendinizi koruyun. 

Halka açık bilgisayarlardan hesaplarınıza giriş yapmayın. Kendi bilgisayarınızda da Kaspersky, Norton gibi popüler antivirüs programlarını kurarak zararlı yazılımlardan korunabilirsiniz. Bilmediğiniz kaynaklardan dosya indirmeyin ve indirdiğiniz dosyaları virüs programlarıyla taramayı ihmal etmeyin.

5. Çevrim içi hesaplarınız için kullanacağınız şifrelerin güçlü olduğundan emin olun.

Karmaşık şifreler kullandığınızdan emin olun. Şifrelerinizi aklınızda tutmak zorunda değilsiniz. Chrome, Firefox ve diğer tarayıcıların şifre hatırlama özelliklerini kullanabilirsiniz. İyi bir şifre oluşturmak için Norton’un şifre oluşturucusunu kullanabilirsiniz.

6. Kamuya açık alanlardaki, genel Wi-Fi bağlantılarını kullanarak alışveriş yapmayın. Standart veri bağlantınız çok daha güvenlidir.

Kafelerin, alışveriş merkezlerinin, otellerin ve bunun gibi herkese açık internet bağlantılarının dolandırıcıların ulaşması için daha kolay olduğunun farkına varın. Sadece bildiğiniz kurumlardan internete bağlanmanız nispeten daha güvenli olacaktır.

online-shopping4-tile

7. Ödemelerde sanal kartınızı kullanın.

İnternet bankacılığını kullanarak kolaylıkla sanal kredi kartı oluşturabilirsiniz. Burada alışveriş tutarınca kartınızda limit oluşturarak kötü niyetli kişilerin kart bilgilerinizi suistimal etmesine mani olabilirsiniz.

8. Oldukça uygun fiyatların her zaman sizin lehinize olacağını düşünmeyin.

Karşınıza çıkan fırsat, gerçek olamayacak kadar büyük bir fırsatsa, muhtemelen dolandırıcıların tuzağına düşmek üzeresiniz demektir. Unutmayın “Bedava peynir sadece fare kapanında olur”.

9. Satın alma işleminden sonra ayrıntıları kaydedin; saat, tarih, makbuz, sipariş numarası… 

Alışveriş ayrıntılarını kaydederek herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmanız durumunda önlemlerinizi alarak yasal haklarınızı koruyabilirsiniz.

online-shopping-tile

10. Gereksiz bilgi paylaşmayın, istenilen bilgileri sorgulayın..

Standart alışveriş sitelerinde telefon numaranız, adres bilgileriniz ve benzeri ihtiyaç neticesinde gereken bilgiler talep edilir. Annenizin kızlık soyismi, babanızın askerlik yaptığı şehir gibi bilgiler isteniyorsa o siteyi terkedin.

Bizden tavsiyeler bu kadar. Siz de tecrübe ve tavsiyelerinizi aşağıda yorum olarak paylaşabilirsiniz.