Her kış yerini daimi olarak koruyan, modasını yitirmeyen oduncu gömlekleri, unisex olmasından dolayı hem kadınların hem erkeklerin favorisi olmakta. Son birkaç senede modaya sağlam bir ayak basmış olup tahtını sallandırmadan yoluna devam eden vintage tarzını özellikle oduncu gömleklerinde çok sık görüyoruz.

Oduncu gömlekler, kış aylarının en sevilen kombin tamamlayıcılarından biridir. Bu nedenle farklı farklı modelleri ile karşımıza gelerek sokak modası stillerini yansıtıyor. Oduncu gömleği diyerek andığımız ve genelde kalın kumaşlardan oluşan, kareli modelleri içeren bir tarz olan bu hazır giyim ürünleri genellikle kot pantolon ya da dar jeanlerle kombinlenebilir.
Genellikle kalın kumaşlardan üretilmelerine dayanarak oduncu gömleklerini kışın favorisi diye adlandırdık lakin, yaz aylarında da oduncu gömleklerini kombinlemek mümkün. Özellikle yaz akşamlarının o hafif hafif esen rüzgarından sizi koruması için kazak, sweatshirt gibi çıkarmakla uğraşılacak parçalar yerine gömlekler, hırka gibi de kullanılabilmesi açısından çok daha uygun bir seçim oluyor. Bu nedenle aklınızda bulunsun, sadece kışın kullanmak yerine yaz gecelerinde de oduncu gömleğinizi üstünüze alarak sahile inebilirsiniz.

Giyecek hiçbir şey bulamadığınızı düşündüğünüz o anda oduncu gömlekler yardımınıza koşuyor. Eğer modelde görüldüğü gibi oduncu gömleklerini kot pantolonlar ile kombin yapmak isterseniz, mom jean modelini deneyebilirsiniz. Mom jean model bir pantolon ve içinize herhangi bir derin v yakalı bluz giyerek, oduncu gömleğinizi üzerinize alabilirsiniz. Hafif kalın zincirli salaş bir kolye ile kombini tamamlayıp rahat ve cool bir tarz elde edebilirsiniz.

 

Eğer şortlarla tamamlamak isterseniz, tıpkı eteklerle yapabileceğiniz gibi, altına çorap ile ya da çorapsız bir şekilde postal ve spor ayakkabı hatta çorap çizmelerle bile kombin yaparak kullanabilirsiniz. Renkli bir oduncu gömleğini gardırobunuza ekleyerek kombinlerinizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

 

Fitilli kadife oduncu gömlekleri son zamanlarda sık sık gördüğümüz gömlek çeşitlerinden biri. Kışa uygun olacak bir renk olan hardal rengi  kot pantolonlarla çok rahat kombinlenebilir. Tek renk oduncu gömlekleri çok nadir görülen gömleklerden olmasına rağmen bu sezon klasik kareli oduncu gömleklerine taş çıkaracak gibi görünüyor! Eğer oduncu gömleğini üzerinize giymek istemezseniz üstünüze kalın boğazlı kazaklar giyip gömleği ise belinize bağlayarak farklı bir tarz yaratabilirsiniz.

 

Kırmızı renginin siyah vurgularla birleştiği bu gömlek hoş bir şekilde tonlanmış olduğu için, siyah veya beyaz bir t-shirt üzerine mükemmel uyum sağlayacaktır. Bu gömleği siyah kot pantolonla kolayca tamamlayabilir veya daha farklı olmasını isterseniz, modeldeki gibi toprak renklerinden oluşan keten pantolonlarla gömleğin iddialı rengine zıtlık katarak kullanabilirsiniz. Siyah postallar veya kısa topuklu botlar ile kombininizi oluşturabilirsiniz.

 

Gri, beyaz ve kırmızının birleşimi, kör edici bir renk çatışmasına neden olmaksızın herhangi bir kıyafetle uyumu garanti olan klasik bir birleşimdir. Gömlek farklı renklerden oluştuğundan dolayı, mavi kot pantolon ve çizme ile uyumunu deneyebilirsiniz.

 

Modelde görülen klasik kereste renklerinden oluşan bu oduncu gömlek, siyah vurgularıyla muhteşem bir ambiyans edinmiş. Hemen bir tane edinip gardırobunuza eklemeniz gereken harika bir parça kendisi. Koyu tonlar gömleğin estetiğine başka bir boyut kazandırırken, zıt renklerin mükemmel birleşimi sunuluyor. Bu gömleği siyah mom jeanlerle kombinleyebileceğiniz gibi deri taytlarla kullanarak kendinize marjinal bir kombin oluşturabilirsiniz.

 

Klasik kareli modellerden hoşlanmıyorsanız, farklı desenlerde olan oduncu gömlekleri tam size göre olacaktır. Ayrıca modelin kombinini baz almadan farklı bir kombin fikri verecek olursak; salopet ve tulumlar… Eski tabiri ile bahçıvan tulumlarını da oduncu gömleklerle kullanabilirsiniz. Hatta isterseniz hem balıkçı kazak tarzı klasik bir parçayı hem de oduncu gömleğini tulumun içine giyebilirsiniz. Bizce oduncu gömleğini en üste giyerek bulunduğunuz ortamın sıcaklığına göre istediğinizde çıkarıp, istediğinizde tekrar giyebilirsiniz. Ayrıca tulumların altına caterpillar tarzında botları çok yakıştırıyoruz, kombinlerken aklınızda bulunsun. 🙂